عکاسی از پوشاک

عکاسی از پوشاک ژانر و حوزه ای از عکاسی صنعتی می باشد که مقصود عمده ی آن در عصر حاضر عرضه و نشان دادن اقسام لباس ها و پارچه های گوناگون به منظور تبلیغات آنان و اجناس و تولیدات مرتبط به این صنعت می باشد.

عکاسی از پوشاک و البسه غالباً جهت دو مقصود به کار گرفته می شود یکی تبلیغات و دیگری زیباشناسی است.

جهت عکاسی از البسه و پوشاک در عرصه ی تبلیغات غالباً از چشم اندازها و دکور و فضاهای برانگیزاننده و شیک و رویایی به کارگرفته می شود تا گیرایی افزون تری را بر دید و نظر بینندگان و مشتریان داشته باشد. در این زمینه از عکاسی هدف عکس بردار این است جهت معرفی و ارائه و تبلیغات افزون تر به منظور فروش ویژگی های برجسته و چشمگیر لباس ها را به صورتی با علم و هنر تخصصی و حرفه ای خود مشهود سازد.

 در این شیوه از عکاسی صنعتی و عکاسی تبلیغاتی از هر وسیله و تجهیزاتی جهت شکیل و ممتاز نمایاندن لباس ها و پارچه ها بهره گرفته می شود. در زمینه ی عکاسی تبلیغاتی عکس بردار حرفه ای کسی است که علم و هنر عکاسی و هنر زیبایی شناسی خود را در عکس ها متجلی سازد و با بهره گیری از فنون و شیوه های متنوع قادر باشد خصوصیات ویژه و استثنایی لباس ها و پارچه ها را در دید مخاطب و مشتری به صورت شکیل و شگفت انگیز و جذابی به نمایش درآورد.

عکاسی از لباس و پوشاک و غالباً به شیوه های گوناگونی نظیر همراه با مدل و مانکن و یا بدون آن ها انجام می گیرد. جهت عکاسی از البسه بدون وجود مانکن و یا مدل احتیاج به کسب یادگیری و آموزش های مقدماتی می باشد که در آن نحوه ی چینش البسه و پارچه ها و دکوراسیون فضای مرتبط و حالت عکاسی از آنان آموخته شود. عکاسی از البسه و پارچه ها قسمت وسیعی از کسب و کار خرده فروشان پوشاک می باشد و غالباً جهت فروش به صورت مجازی و آنلاین از این شیوه ی عکاسی بهره گیری می شود که فراوان موثر و مقرون بصرفه است.

نکات کلیدی و اصلی در عکاسی از پوشاک

  • کلیدی ترین و عمده ترین مساله ای که باید در عکاسی از البسه و پارچه به آن توجه داشته باشید این می باشد که جنس مرغوب و الیاف نرم پارچه ای پوشاک موردنظر را به درستی و به نحو مطلوب ثبت نمایید. جهت اعمال این مورد پراهمیت و کارساز هم ، عکاس باید در بهره گیری از فنون و شیوه های استفاده از نورپردازی تجربه و مهارت و هنر لازم را داشته باشد.
  • به منظور این که قادر باشید بافت و الیاف و جنس البسه و پارچه ها را تمام و به نحو مطلوب و زیبایی نشان دهید پیشنهاد می شود از نورهای کناره ای بهره بگیرید و با این عمل گستردگی و عمق عکس هایتان را افزون تر نمایید تا اثربخشی آن ها فراوان تر و گیراتر گردد. به کارگیری نور مستقیم عموماً موجب کم شدن و کاستی در به چشم آمدن جنس و الیاف البسه می شود و از چشمگیر بودن آن ها می کاهد. توجه داشته باشید که استفاده از نور مستقیم در موقعیت ها و محل هایی که مقصودتان پوشاندن نقص ها و کاستی های البسه می باشد گزینه مناسبی است. شایان ذکر است که استفاده از نورپردازی سه بعدی جهت زنده و واقعی نشان دادن پوشاک و به کارگیری سایه های ملایم و زیبا نیز از تکنیک های حرفه ای و ظریف در عکاسی پوشاک به شمار می آید.
  • یکی دیگر از مواردی که غالباً بینندگان البسه و پارچه به آن دقت بخصوص و زیادی دارند این نکته است که رنگ و نقش نشان داده شده در تصاویر با رنگ و نقش حقیقی البسه و پارچه همانند باشد. بدین سبب تنظیم دقیق وایت بالانس جهت صحت و برابری رنگ های لباس ها در عکاسی از پوشاک فاکتور فراوان بااهمیت و جدی به شمار می آید.
  • جهت عکاسی از البسه و پارچه ها بالقطع و ضرورتاً پیش از آغاز عکاسی باید جنس و نوع البسه و پارچه هایی که قصد عکاسی از آن ها را دارید را تشخیص و معلوم نمایید.البسه و پارچه های کتان ، جین ، نخی و بافتنی و … هر یک نحوه و طریقه ی بخصوص نورپردازی و عکاسی خود را نیاز دارند و عکاس با آگاهی و شناخت از این موضوع قادر است به بهترین نحو ممکن از البسه و پارچه های گوناگون عکاسی حرفه ای انجام دهد و به زیبایی آنان را به تصویر بکشد.
  • عکاسی صنعتی در زاویه و چارچوب و کیفیت های متنوع قادر است زیبایی عکس های عکاسی شده را بیشتر نماید. به نمایش درآوردن البسه و پوشاک در حالات و زاویه های متنوع و متفاوت قادر است نگاه و فکر بیننده را جذب و مشغول سازد. از این رو تلاش نمایید تا محیط و جو و فضای مناسب و مهیج و دراماتیکی را جهت عکاسی از محصولات و تولیدات خود برگزینید.
  • جهت خلق با کیفیت ترین و عالی ترین تصاویر در عکاسی از پوشاک و البسه باید نوآوری و ابتکار داشته باشید تا بتوانید تصاویر زیبنده و شکیلی را به ثبت برسانید. زیبایی و کیفیت البسه و پارچه ها در عکاسی پوشاک قادر است به سادگی به بیننده تلقین نماید که به این لباس ها علاقمند است و این البسه برای او درخور و زیبنده می باشند. تلاش نمایید جهت گیرایی و زیبایی و کیفیت تصاویر ، عکاسی را در فضاهای متنوع و با تکنیک های جالب و جدید و موارد ظریف و دقیق اجرا نمایید.

موضوعات مرتبط :

آموزش ژست و عکاسی مدلینگ

عکاسی مدلینگ حرفه ای Modeling Photography