برای ورود به سال جدید چه فکر تازه ای برای کسب و کار خود دارید؟ آیا به فکر ورود به صنعت بلاکچین هستید؟

برای ورود به سال جدید چه فکر تازه ای برای کسب و کار خود دارید؟ آیا به فکر ورود به صنعت بلاکچین هستید؟

سال ۲۰۱۸ با نگاهی جدید به ارزهای رمزپایه و چگونگی استفاده بیشتر از نهادهای اقتصادی بلاکچین آغاز گردید. تقریبا اغلب کارشناسان اقتصادی بر طوفانی که بیت کوین نهادهای اقتصادی جهان را دربرگرفته معتقد هستند . چه شما با کارشناسان هم نظر باشید و چه نباشید ، تقریبا این واقعیت بر هیچکس پوشیده نیست این پدیده که بر پایه فناوری شکل گرفته است دنیای اقتصاد را تغییر خواهد داد . در ادامه برخی نهادها را که به تازگی وارد این صنعت شده اند و بهره ای که از آن می برند توضیح خواهیم داد :

مستر کارت

شرکت مستر کارت که پیشتر همه چیز را پیش بینی کرده بود ، حق انحصاری جدید خود را به ثبت رسانده است . این شرکت در تاریخ ۹ نوامبر سال گذشته میلادی جهت ثبت حق انحصاری یک سیستم بلاک چین جهت تعاملات مالی بین المللی اقدام نموده است . مسترکارت این مراحل را بسیار شبیه به کیف پول های دارای ارزِ رمزگذاری شده مانند بیت کوین طراحی نموده است . تراکنش های مبادلات در یک سیستم عامل اطلاعاتی که شامل تمامی تراکنش های دریافت و پرداخت که حاوی یک شناسه بلاک چین و یک کلید عمومی یا آدرس مقصد می باشد ذخیره می گردد . هر تراکنش به یک آدرس پرداخت (دقیقا شبیه به تراکنش بیت کوین) نیازمند است .

در تابستان سال گذشته میلادی ، شرکت مایکروسافت کار بر روی فناوری خاصی از نرم افزار توزیع پایگاه داده ها که باعث سرعت گرفتن استفاده شرکت هاست را رسما اعلام نمود . مبنای کار آن ها دو عامل حفظ حریم خصوصی و تسریع سیستم های مبتنی بر بلاک چین است . همین دو عامل باعث احتیاط بیشتر نسبت به پذیرش این فناوری گردید . شرکت مایکروسافت با سیستمی به نام  Coco Framework (کنسرسیوم محرمانه) ، به این نگرانی ها پاسخ داد . مایکروسافت معتقد است که در سال جاری میلادی ، این سیستم به یک سیستم منبع باز تبدیل و آماده به کار خواهد بود .

یو بی اس (UBS)

بارکلیز ، کردیت سوئیس ، کانیدین امپریال بنک ، اچ اس بی سی ، ام یو اف جی (گروه مالی میتسوبیشی) ، استیت استریت به عنوان شش موسسه مالی برتر جهان اخیرا به پروژه ای که بزرگترین بانکداری سوئیس به نام یو بی اس مدیریت می کنند ملحق شده اند . در آینده ای نزدیک علاوه بر این شش موسسه ، دویچه بانک ، گروه بانکداری سانتاندر، بانک نیویورک ملون و مرکز خرید نکس با هدف ایجاد نوعی ارز دیجیتال به این گروه خواهند پیوست . هدف از ایجاد این ارز دیجیتال ، تسویه سریع تراکنش های دریافت و پرداخت با استفاده از بلاک چین است .

یو پی اس (UPS)

شرکت یو پی اس (United Parcel Service) بوسیله اتحادیه حمل و نقل به بلاک چین متصل گردیده است . لیندا ویکلند مسئول بخش طراحی و نوآوری یو پی اس اعلام نموده بلاک چین دارای پنانسیلی است که می تواند مبادلات میان شرکت های کشتیرانی و حمل و نقل ، فروشندگان و خریداران ، کارگزاران و سایر فعالان زنجیره تامین را شفاف تر و کارآمدتر نماید .

جان لارکین یکی از برترین کارشناسان در زمینه امور اقتصادی اعلام نموده : در بازار آینده جهت قیمت گذاری حمل با کامیون ، بوسیله هوش مصنوعی و تحلیل داده ها که زمان واقعی تخلیه و بارگیری را هماهنگ می کند ، با بلاک چین ادغام خواهد شد .

جی پی مورگان (J.P. Morgan)

در سال ۲۰۱۷ غول صنعت خدمات مالی ، شرکت جی پی مورگان چیس یک برنامه آزمایشی بلاک چین راه اندازی نمود . این شرکت معتقد است این شبکه اطلاعات بین بانکی بلاک چین محور با کاهش زمان و هزینه های مربوط به تاخیر در پرداخت باعث افزایش رضایت مشتریان خواهد شد .

اوراکل (Oracle)

شرکت اوراکل در سال جاری پلتفرم جدیدی جهت کمک به شرکت هایی که از فناوری بلاک چین برای مدیریت زنجیره تامین و قراردادهای هوشمند استفاده می کنند را منتشر خواهد کرد . یکی از معاونین ارشد پلتفرم اوراکل طی بیانیه ای مطبوعاتی اعلام نموده بلاک چین وعده داده است در سال های آتی نحوه کسب و کار تغییر خواهد کرد و معاملاتی که به صورت همتا به همتا صورت می گیرد باعث اطمینان، شفافیت و کارآمدی بیشتری است .

آی بی ام (IBM)

آی بی ام دارای یکی از بلاک چین های پرهیاهو و محبوب است . آن ها جز آن دسته از شرکت هایی بودند که سریعا متوجه قابلیت های بلاک چین جهت اهداف تجاری شدند . آی بی ام پروژه ۲۰۱۵ هایپر لجر را با هدف توسعه راهکارهای بلاک چین برای شرکت ها راه اندازی نمود . آن ها تاکنون بیش از ۴۰۰ شرکت دیگر را وارد این پروژه نموده اند ؛ شرکت های اکسنجر ، کلود سافت ، ارنست اند یانگ  و چی پی مورگان چیس نمونه هایی از این شرکت ها هستند .
هایپر لجر توسط بنیاد لینوکس که شامل مدیران عرصه های امور بانکداری، زنجیره تامین ، اینترنت اشیاء ، مالی ، تولید و فناوری است، جهت توسعه صنعت بلاکچین ایجاد گردیده است .

اس ای پی  (SAP)

یک شرکت نرم  افزار آلمانی که به تازگی یک طرح ابتکاری راه اندازی نموده که این تکنولوژی را با موردهایی از قبیل مدیریت تامین دیجیتال و اینترنت اشیاء ادغام نموده است . تاکنون حدود ۲۷ شرکت به طرح ابتکاری اس ای پی پیوسته اند که ارزش ۲۷ شرکت بالغ بر ۸۰۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود . 

اواستاک (OverStock)

یکی از مدیران ارشد اوراستاک اعلام نموده صندوق سرمایه گذاری با نام مدیچی ونچرز که در سال ۲۰۱۴ تاسیس نموده اند براساس بلاک چین بوده است . علاوه بر این در چندین شرکت مبتنی بر بلاک چین سرمایه گذاری نموده اند . پاتریک بایرن یکی دیگر از مدیران این شرکت که از حامیان بیت کوین و بلاک چین می باشد ، در حال ادغام دفاتر کل توزیعی رمزگونه با روند بازار موجود در جهت کاهش زمان و هزینه و تسریع فرآیندهاست .

این تعداد تنها نمونه ای کوچک از فهرست میلیاردها دلاری است که شرکت ها در جهت استفاده از بلاک چین هزینه نموده اند . بسیاری دیگر از سازمان ها ، مدیران ، منابع مالی و اعتباری و زمان خود را در خدمت این فناوری گرفته اند تا از رقبای خود سبقت گیرند .