طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی

بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی یکی از مهم ترین جنبه های صنعت آرایشی و بهداشتی است. طراحی بسته بندی این محصولات نقش اساسی در جذب مشتری، محافظت از محصولات و ارتقای برند دارند.

چرا طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی مهم هستند؟

تا به حال شده که بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی بر تصمیم خرید شما تاثیر بگذارد؟ بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی به تمام محصولاتی گفته می شود که ما برای زیبایی و بهداشت شخصی خود استفاده می کنیم. این محصولات می تواند شامل محصولاتی باشد که برای پوست، مو، ناخن و بدن استفاده می شود.

از لوسیون ها و کرم های پوست گرفته تا رژ لب و شامپو، در واقع همه محصولاتی که به زیبایی و سلامت ما کمک می کنند گفته می شود.

بسته بندی جذاب و موثر می تواند شما را برای خرید محصول جذب کند و به شما اطمینان بیشتری نسبت به خرید محصول بدهد. علاوه بر این، اطلاعات روی بسته بندی می تواند ویژگی ها و مزایای محصول را به شما بگوید.

علاوه بر این، طراحی بسته بندی می تواند تاثیر مستقیمی بر شناخت برند داشته باشد. برخی از افراد ممکن است بیشتر تحت تاثیر بسته بندی های زیبا و شناخته شده قرار بگیرند که این خود عاملی در تصمیم به خرید محصول دارد.

به همین دلیل است که شرکت ها توجه زیادی به طراحی بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی”زیبایی”خود دارند و این تاثیر را عامل مهمی در بازاریابی و فروش محصولات خود می دانند. در ادامه مقاله به فکتورها و عوامل مهم در طراحی بسته بندی محصولات زیبایی اشاره می نماییم.

بسته بندی لوازم آرایش و بهداشتی

چه فاکتورهایی در طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی باید رعایت شود؟

تعدادی از عوامل مهم وجود دارد که بر طراحی بسته بندی محصولات زیبایی تاثیر می گذارد. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • جذابیت و ظاهر

طراحی باید جذاب کافی را داشته باشد تا مشتری را جذب کند. رنگ ها، تصاویر در بسته بندی بسیار مهم هستند.

 • اطلاعات و مشخصات محصول

بسته بندی باید حاوی اطلاعات کافی در مورد محصول از قبیل مواد تشکیل دهنده، روش مصرف، تاریخ انقضا و مشخصات آن باشد.

 • ایمنی و سلامت

بسته بندی باید محصول را از آلودگی و آسیب احتمالی محافظت کند. به عنوان مثال، در مورد محصولات مایع، باید در بطری را محکم ببندید و از نشتی آن اطمینان حاصل کنید.

بسته بندی محصولات زیبایی

 • سهولت استفاده

بسته بندی باید برای مشتریان آسان باشد تا باز و استفاده کنند. این شامل طراحی درب، دستگیره و بسته بندی برای دوزهای روزانه است.

 • محافظت از محصول

بسته بندی باید محصول را از شرایط محیطی مانند نور، گرما، رطوبت و ضربه محافظت کند.

 • رابطه برند

بسته بندی باید با شناخت برند سازگار باشد و پیام برند را منعکس کند تا مشتریان رابطه نزدیک تری با برند داشته باشند.

 • پایداری محیطی

استفاده از مواد بسته بندی سازگار با محیط زیست و عاری از ضایعات پلاستیکی نیز در طراحی لوازم بهداشتی و آرایشی اهمیت دارد.

بسته بندی محصولات زیبایی

اصول طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی کدام است؟

به هر حال، تمام اصولی که در طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی باید رعایت شود مهم هستند. اما به عنوان مثال، برخی از مهمترین اصول عبارتند از:

 • رنگ

انتخاب رنگ مناسب بسته بندی بسیار مهم است زیرا رنگ ها تاثیر بسزایی در جذابیت محصول دارند. رنگ هایی را انتخاب کنید که با محتوا و برند شما مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال رنگ های روشن برای لوازم آرایش جذابیت بیشتری دارند. در واقع در طراحی لیبل هم می بایست این آیتم مد نظر قرار گیرد.

 • فونت

فونت متن بسته بندی باید واضح و مناسب باشد. انتخاب یک فونت ساده و خوانا که با متن مطابقت داشته باشد ضروری است. اطلاعاتی که روی بسته بندی  قرار می گیرد باید به آسانی قابل خواندن باشد.

 • زیبایی طراحی

طراحی بسته بندی باید جذاب و زیبا باشد. از گرافیک ها، الگوها و تزیینات با کیفیت بالا استفاده کنید تا به راحتی توجه مشتریان را به خود جلب کنید. طراحی چشم نواز می تواند حس لذت و تجمل را به مشتریان القا کند.

 • رعایت استانداردها

رعایت استانداردهای بسته بندی و برچسب گذاری بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که بسته بندی محصول شما به درستی ارائه شده است و اطلاعات لازم مانند مواد تشکیل دهنده و تاریخ انقضا به درستی درج شده است. این عناصر می توانند اعتماد مشتریان را به برند شما افزایش دهند.

بسته بندی محصولات زیبایی

انواع بسته بندی محصولات آرایشی و بهداشتی

لوازم آرایشی و بهداشتی عموما در بسته بندی های مختلفی عرضه می شوند. بسته بندی را می توان بر اساس نوع محصول و کاربرد مورد نظر طراحی کرد. برخی از انواع رایج بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی عبارتند از:

 • بسته بندی فلزی

شامل قوطی‌ها و لوله‌های فلزی برای محصولاتی مانند آرایش چشم، عطر و دستمال‌های آرایشی. این نوع بسته بندی ها اغلب لوکس تر و بادوام تر به نظر می رسند.

 • بسته بندی پلاستیکی

شامل بطری های پلاستیکی، لوله و جعبه برای محصولاتی مانند شامپو، کرم های پوست و برس های آرایشی. این نوع بسته بندی ها ارزان و سبک هستند.

 • بسته بندی کاغذی

این نوع بسته بندی شامل طراحی جعبه کاغذی برای محصولاتی مانند صابون، کرم دست و لوسیون های پوست می باشد. به خاطر قابلیت بازیافت و احترام به محیط زیست.

 • ظروف شیشه ای

شیشه معمولا برای محصولاتی مانند عطر و رژ لب استفاده می شود. این نوع بسته بندی نشان دهنده لوکس بودن و شفافیت است که در طراحی لوگو توجه به این مسئله از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • بسته های درپوشی

این ظروف برای محصولاتی مانند لوسیون و کرم استفاده می شود. آنها اغلب دارای پوشش هایی هستند که از محصول در برابر آلودگی محافظت می کند.

 • ظروف بادی

برای محصولاتی مانند صابون مایع و شامپو از ظروف بادی و کیسه های چند لایه برای نگهداری محصول در داخل استفاده می شود.

طراحی بسته بندی لوازم آرایشی بهداشتی

عوامل مهم در طراحی بسته بندی ادکلن

طراحی بسته بندی ادکلن فرصتی برای استفاده از ظاهر جذاب و لوکس محصول شماست. در طراحی بسته بندی ادکلن به نکات زیر توجه کنید:

 • زیبا و ساده

ادکلن در درجه اول یک محصول لوکس است، بنابراین بسته بندی باید ظریف و ساده باشد. از رنگ های ساده و طرح های ساده برای ایجاد حس لوکس بودن محصول استفاده کنید.

 • استفاده از مواد با کیفیت بالا

ادکلن عمدتا در بطری های شیشه ای قرار می گیرد. برای جلب توجه از مواد با کیفیت و شیشه های براق برای بسته بندی استفاده کنید.

 • وضوح برند

مارک ادکلن را به وضوح روی بسته بندی نمایش دهید. از لوگو و نام برند برای تقویت ارتباط بین مشتری و برند به خوبی استفاده کنید.

 • طراحی انحصاری

از طرح های منحصر به فرد استفاده کنید. این ممکن است شامل الگوها، تزئینات ها یا اشکال خاصی باشد که ادکلن شما را از سایر محصولات مشابه متمایز می کند.

 • اطلاعات محصول

نمایش اطلاعات مهم روی بسته بندی مانند نام ادکلن، نوع عطر، اندازه و تاریخ انقضا دارای اهمیت است.

 • بسته بندی جذاب

اگر عطر شما در جعبه می آید باید جذاب باشد. آن را با مواد مجلل، پارچه های مجلل یا حکاکی های خاص تزئین کنید.

 • عناصر تعاملی

در صورت امکان، عناصر تعاملی مانند دکمه ها یا جزئیات اضافی را روی بسته بندی اضافه کنید تا مشتری به آن جذب گردد.

به طور کلی، بسته بندی ادکلن شما باید احساس لوکس بودن و انحصاری بودن را ایجاد کند و همچنین اطلاعات مهمی در مورد محصول شما ارائه دهد.

طراحی بسته بندی ادکلن

عوامل مهم در طراحی بسته بندی خمیر دندان

طراحی بسته بندی خمیردندان از نظر ظاهر و عملکرد می تواند بسیار مهم باشد. در طراحی بسته بندی خمیر دندان باید به نکات زیر توجه کرد:

 • رنگ و طرح زیبا

انتخاب رنگ ها و طرح های جذاب و متناسب با محصول شما بسیار مهم است. اغلب از رنگ های تازه استفاده می شود تا اثرات جانبی بر بهداشت دهان و دندان داشته باشد.

 • بسته بندی محکم و سالم

برای جلوگیری از آلودگی و نفوذ هوا محکم بودن ظروف خمیر دندان اطمینان حاصل کنید. استفاده از بطری های پلاستیکی یا لوله های با درپوش محکم به طور کلی قابل قبول است.

 • اطلاعات محصول

اطلاعات مهمی مانند نام محصول، مواد تشکیل دهنده، وزن یا حجم، تاریخ انقضا و شماره تماس سازنده باید روی بسته بندی قابل مشاهده باشد.

 • استفاده آسان

طراحی بسته بندی باید امکان استفاده آسان از محصول را فراهم کند.

 • مواد سازگار با محیط زیست

در صورت امکان از مواد قابل بازیافت و سازگار با محیط زیست برای بسته بندی استفاده کنید.

 • مارک و لوگو قابل مشاهده

برند و لوگوی محصول شما باید به وضوح روی بسته بندی نمایش داده شود. این اطلاعات به مشتریان کمک می کند تا در مورد محصول اطلاعات کسب کنند.

طراحی بسته بندی خمیر دندان

عوامل مهم در طراحی بسته بندی دستمال کاغذی

طراحی بسته بندی پارچه می تواند توجه مشتریان شما را به خود جلب کند و همچنین تاثیر مثبتی بر تصویر برند شما ایجاد کند. در طراحی بسته بندی دستمال کاغذی به نکات زیر توجه کنید:

 • رنگ و طرح جذاب

انتخاب رنگ ها و طرح های جذاب مهم است. از رنگ های شاداب و روشن استفاده کنید که مناسب هر سلیقه ای باشد.

 • لوگو و نام تجاری

برند و لوگوی شما باید به وضوح روی بسته بندی نمایش داده شود. این اطلاعات به مشتریان کمک می کند تا در مورد محصول شما اطلاعات کسب کنند.

 • اطلاعات محصول

اطلاعات مهمی مانند تعداد ، ضخامت، ابعاد و شماره تماس سازنده باید روی بسته بندی قابل مشاهده باشد.

 • مواد سازگار با محیط زیست

در صورت امکان برای حفظ محیط زیست از کاغذهای قابل بازیافت برای بسته بندی استفاده کنید.

طراحی بسته بندی دستمال کاغذی

به طور کلی، طراحی بسته بندی در این صنعت می تواند تاثیر بسزایی در موفقیت یک محصول داشته باشد و به شرکت ها کمک کند تا از محصولات خود در بازار آگاهی پیدا کنند.

هر نوع بسته بندی بسته به نیاز محصول و بازار هدف می تواند تغییر کند. انتخاب نوع بسته بندی مناسب می تواند تاثیر زیادی در جذب مشتری و محافظت از محصول داشته باشد.


مقالات مرتبط

اصول رنگ ‌آمیزی در طراحی بسته بندی

طراحی بسته بندی با هوش مصنوعی

۷ ترند تاثیرگذار در آینده صنعت بسته بندی

چگونه یک بسته بندی مشتری پسند داشته باشید ؟

نوشته طراحی بسته بندی لوازم آرایشی و بهداشتی اولین بار در طراحان برتر ۷۷۱۳۵۱۲۷-۰۲۱. پدیدار شد.