طراحی بسته بندی لباس

بسته بندی لباس، یک نیاز اساسی برای لباس است که در فرآیند بازاریابی از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

بسته بندی لباس یکی از عوامل مهم در صنعت مد است

از زمانی که یک لباس زیبا را در دست می گیرید، آیا به نحوه بسته بندی آن توجه می کنید؟ بسته بندی لباس چیزی فراتر از محافظت می باشد. این یک هنر است که طراحی، نام تجاری و حقایق عملی را با یکدیگر ترکیب می کند.

همانطور که می دانید بسته بندی لباس به یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر صنعت مد تبدیل شده است. این نه تنها به جنبه های عملی مراقبت و نیز حفاظت از لباس مربوط می شود، بلکه می تواند به عنوان یک ابزار مهم در تبلیغات و برندسازی شناخته شود. بسته بندی پوشاک به عنوان راهی برای بهبود تجربه مشتریان در فرآیند خرید و نیز استفاده از لباس نقش مهمی ایفا می کند.

در دنیای رقابتی صنعت مد امروز ، بسته بندی می تواند برند را از رقیبان خود متمایز کند. طراحی بسته بندی با استفاده از المان های جذاب و طرح های خلاقانه به افزایش آگاهی و شناخت برند کمک می کند.

علاوه بر این، بسته بندی می تواند بر رفتار مصرف کننده تأثیر بگذارد. چیزی که در ابتدا یک لباس معمولی به نظر می رسد، با بسته بندی های خاص زیبا، می تواند در دل مد تاثیر بگذارد.

به این صورت بسته بندی لباس نقش مهم و اساسی در جذب مشتری، ایجاد ارتباط عاطفی با برند و افزایش ارزش افزوده محصولات داشته باشد. در دنیای متنوع مد امروز، طراحان بسته بندی با استفاده از خلاقیت و استفاده از مواد مختلف، تجربیات به یاد ماندنی را برای مصرف کنندگان ایجاد می کنند. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید چرا که در خصوص اهمیت بسته بندی لباس و نکات طراحی مواردی را بیان نموده ایم.

بسته بندی خاص لباس

چرا بسته بندی لباس مهم است؟

اهمیت طراحی بسته بندی لباس پیامدهای متعددی در صنعت مد و تجارت دارد: در ادامه به چند مورد اشاره نموده ایم.

 • جذب مشتریان

طراحی بسته بندی جذاب لباس می تواند شما را از رقبا جدا کند و توجه مشتریان را نیز به خود جلب کند. این اغلب اولین چیزی است که مشتریان در اولین برخورد با یک محصول با آن رو به رو می شوند.

 • با برند ارتباط برقرار کنید

بسته بندی یک واسطه مهم بین مشتری و برند است. طراحی بسته بندی می تواند پیام ها و ارزش های برند را به مشتریان انتقال دهد و به ایجاد ارتباط عاطفی بین مصرف کننده و برند کمک کند.

 • حفاظت و انطباق محصول

بسته بندی پوشاک نقش مهمی در محافظت از محصول در برابر آسیب هایی مانند آب و گرد و غبار دارد. در واقع می توان با بسته بندی مناسب، لباس ها را در شرایط عالی نگهداری نمود.

 • افزایش ارزش محصول

یک بسته بندی باکیفیت و جذاب می تواند به ارزش محصول بیافزاید و انتظارات مشتریان را از محصول بالا ببرد.

 • تاثیرگذاری بر تصمیم گیری مصرف کننده

بسته بندی می تواند بر تصمیم مشتری“مصرف کننده” برای خرید لباس تأثیر بگذارد. طراحی جذاب می تواند تمایل به خرید را افزایش دهد.

طراحی بسته بندی لباس

در طراحی بسته بندی لباس باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در طراحی بسته بندی لباس رعایت یک سری از نکاتی که در ادامه به آن اشاره نموده ایم سبب می گردد تا طراحان بسته بندی در طراحی خود خلاقیت بیشتری را داشته باشند.

 • جلب توجه مشتریان

طراحی خاص و جذاب بسته بندی لباس، می تواند جذب مشتریان را به سمت محصول شما داشته باشد و نیز ارتباط اولیه خوبی را نیز به وجود آورد.

 • برندینگ و ارتباطات برند

بسته بندی می تواند در افزایش شناخت و آگاهی برند شما از اهمیت بالایی برخوردار باشد و می تواند ارتباط عاطفی بین مشتریان و برند شما ایجاد کند.

 • محافظت از لباس

بسته بندی به عنوان یک وسیله حفاظتی مهم عمل می کند و لباس را از آسیب هایی مانند گرد و غبار، رطوبت و خط و خش محافظت می نماید.

 • تاثیر بر تصمیم مصرف کننده

طراحی بسته بندی می تواند بر تصمیم خرید مصرف کننده تأثیر بگذارد و او را به خرید ترغیب کند.

 • تعیین ارزش محصول

یک بسته بندی با کیفیت و جذاب ارزش محصول را افزایش می دهد و انگیزه خرید را در مشتریان زیاد می کند.

 • حفاظت از محیط زیست

استفاده از مواد قابل بازیافت در طراحی بسته بندی می تواند توجه مشتریان را به مسائل زیست محیطی جلب نماید.

طراحی بسته بندی لباس

انواع بسته بندی لباس کدام است؟

انواع بسته بندی لباس بسته به نوع لباس و استفاده مورد نظر می تواند متفاوت باشد. در اینجا چند نوع رایج بسته بندی لباس آورده شده است:

 • بسته بندی شیک و حرفه ای

استفاده از جعبه با طراحی زیبا و جذاب، عموماً برای لباس هایی که رسمی و اداری هستند مورد استفاده قرار می گیرد. این جعبه ها می توانند حاوی جزئیاتی مانند لوگوی برند، تصویر فرم و جعبه های درون خطی باشند.

 • بسته بندی لباس های ورزشی

برای لباس های ورزشی می توان از کیسه های پلاستیکی یا کیسه های پارچه ای که ساده هستند و همچنین بسته بندی ساده و راحتی هم دارند استفاده نمود. این بسته بندی ممکن است شامل قالب هایی مانند کیسه های پلاستیکی بازیافتی یا کیسه های Ziploc باشد.

 • بسته بندی زیپ دار

این نوع بسته بندی برای لباس هایی که نیاز به حفاظت و نگهداری طولانی مدت دارند مانند مانتو یا لباس های ترکیبی مناسب است. این بسته ها اغلب دارای زیپ و مکانیزمی هستند که به راحتی باز و بسته می شوند.

 • بسته بندی لوازم جانبی

از جعبه ها یا کیف های کوچک و ظریف برای لوازم مد مانند کمربند، کلاه، گردنبند و غیره استفاده می شود.

 • بسته بندی محصولات نوزاد و بچگانه

کیف های نخی با طرح های شاد و کودکانه برای پوشاک نوزاد و بچگانه استفاده می شود که بر ایمنی و راحتی تاکید دارد.

بسته بندی لباس

آیا طراحی بسته بندی لباس برای خانم ها با آقایان متفاوت است؟

بله در واقع بسته بندی لباس برای خانم ها و آقایان معمولا با یکدیگر متفاوت است زیرا هر جنسیت، نیازها و سلیقه های متفاوتی دارد.

 • رنگ و طرح

در طراحی لیبل و بسته بندی لباس های زنانه معمولا از رنگ های روشن تر و طرح های متنوع تری متناسب با سلیقه خانم ها استفاده می شود. در مقابل، بسته بندی لباس های مردانه عمدتاً بر روی رنگ های متناسب با سلیقه مردان (مانند مشکی، آبی سرمه ای و خاکستری) و طرح های ساده و کلاسیک تمرکز می کند.

 • اندازه و شکل

معمولاً لباس‌های مردانه و زنانه در اندازه‌ها و شکل‌های مختلف طراحی و تولید می‌شوند. بنابراین بسته بندی باید به وضوح با اندازه و شکل محصول مرتبط باشد تا مصرف کننده بتواند به راحتی کالای مورد نظر را بشناسد.

 • ارتباط با مصرف کننده

همچنین بسته بندی لباس می تواند پیام ها و ارزش های مختلفی را به مشتریان منتقل کند. برای لباس زنانه، این پیام ها می تواند بر جنسیت، زیبایی و راحتی تأکید نماید. در مقابل، بسته ‌بندی لباس‌های مردانه معمولاً شیک‌تر و کلاسیک‌تر ارائه می‌شود.

در انتها هر نوع بسته بندی بر اساس نیاز و استفاده مورد نظر از لباس انتخاب می شود و می تواند تأثیر خاصی بر تجربه مشتری داشته باشد و با توجه به این نکات، طراحی بسته بندی لباس نقش بسیار مهمی در جذب مشتری، ایجاد ارتباط برند و افزایش ارزش محصول دارد که برای موفقیت شرکت های مد نکات این موارد ضروری است.

 

نوشته طراحی بسته بندی لباس اولین بار در طراحان برتر ۷۷۱۳۵۱۲۷-۰۲۱. پدیدار شد.