روان شناس خوب چه کسی است؟ ویژگی های روان شناس حرفه ای

تنها اخذ مدرک در شاخه ی روان شناسی و روان کاوی و دیگر حوزه های مربوطه همواره بدین معنی نیست که فرد مورد نظر روان شناس و مشاور صلاحیت داری است.

دارندگان این مدارک امکان دارد براساس نظام دانشگاهی و دولتی دارنده ی مدرک بالا و عالی باشند اما از نظر روحی و شخصیتی  و نبوغ و توانایی ضروری مهارت و کارآمدی لازم جهت استفاده از راهکارهای تجربی و مفید و دانش و اطلاعات خود به بیماران نباشند. از این رو در زمان مراجعه و گزینش به یک روان شناس و مشاور محتاطانه عمل کنید.

یک روان شناس باتجربه و موفق قادر است در خلال بهبود و رشد شخصی به شما یاری بسیاری برساند و در ایجاد روابط اجتماعی سالم و یا ازدواج پایدار راهکارها و راهنمایی های ارزنده ای در اختیار شما قرار دهد. یک روان شناس خوب ابتدا خود از نظر روحی و روانی تکامل یافته و ارتباطات محبت آمیز و دلسوزانه ای با بیماران خود دارد و در یافتن ماهیت بیماری و عرضه پاسخ ها و راهکارهای کارآمد و مفید مهارت و ابتکار فوق العاده ای دارد.

ویژگی های یک روان شناس خوب

یک روان شناس خوب باید شنونده خوبی باشد:

یک روانشناس خانواده در جلسات مشاوره و درمان این احساس را به شما منتقل می کند که به صحبت هایتان گوش می دهد و همه حواس و توجه اش به حرف های شماست و در طی جلسه به فعالیت ها و امور دیگر مشغول نیست.

یک روان شناس خوب باید تسلط و قدرت ارتباطی و زبانی بالایی داشته باشد:

اغلب افراد رازها و مسائلی دارند که نمی خواهند آن را با کسی درمیان بگذارند. تبحر و توانایی یک روان شناس در این مواقع مشخص می شود. روان شناس خوب می بایست قادر باشد با هوشیاری و تبحر به گفت و گو با بیماران بپردازد و از قدرت کلامی بالایی برخوردار باشد تا به درون و ذهن شما نفوذ کرده و شما را به صحبت وادارد. عواطف و هیجانات درونی و پنهان شما را کشف و به شناخت و درک بهتر شما از خودتان یاری برساند.

یک روان شناس خوب باید قابل اعتماد باشد:

القای حس اعتماد و اطمینان هم یکی از ویژگی های بارز یک روان شناس و مشاور خوب است. درصورتی که روانشناس کودک مورد اعتماد نباشد ، درمانجو قادر نخواهد بود  همه ی حقایق را به زبان بیاورد. در صورتی که پس از گذشت چندین جلسه مشاوره به روان شناس مربوطه اطمینانتان جلب نشده ، توصیه می شود به یک روان شناس دیگر مراجعه کنید.

یک روان شناس خوب بردبار و شکیباست:

یکی از خصیصه های بهترین روانشناس کودک ویژگی بردباری و صبر است. این دسته از روان شناسان قادرند چه در هنگام تحقیقات و پژوهش های طولانی و چه در هنگام ارزیابی و معالجه ی درمانجو شکیبا و بردبار باشند. آنان بخوبی مطلعند که گاهی جهت غلبه بر مشکلات و اختلالات و رسیدن به بهبودی کامل امکان دارد زمان و جلسات بسیاری نیازمند باشد ، از این رو در تلاش است با صبوری و حوصله با بیماران رفتار نماید و در معالجه ی آنان شتاب زدگی نکند.

یک روان شناس خوب باید همدل بوده و به قضاوت و داوری نپردازد:

یک روان شناس خوب باید از شماتت و سرکوفت زدن به درمانجویان دوری کند. زیرا فردی که به شما مراجعه کرده احتیاجی به نصیحت و اندرز ندارد در پی راهکار و پاسخی جهت برطرف کردن مشکلات خود است. یک روان شناس خوب بیمار را همان طور که هست قبول دارد. قومیت ، ثروت و شخصیت بیمار نبایست در روند درمان بیمار و رفتار روان شناس نقشی داشته باشد.

یک روان شناس خوب باید روند درمانی مشخصی داشته و توضیح مشخصی از مشکل و اختلال را به بیمار ارائه دهد:

همه ی بیماران در پی علت و ماهیت مشکلات و اختلالاتشان هستند. از این رو روان شناس باتجربه و خوب ، توضیح قابل فهم و آسانی را به بیماران خود درمورد علت مشکلات و علائم ظاهر شده ارائه می دهد چرا که درمانجو می بایست در جلسات درمانی احساس ناآگاهی و گیجی نداشته باشد. در واقع یک روان شناس باتجربه به خوبی مطلع است در طی جلسات مشاوره چه اهدافی را پیگیری نماید و از چارچوب و برنامه دقیقی پیروی کند که تمام این موارد به معنی کارآمد بودن و قابل اجرابودن اهداف جلسات مشاوره است.


موضوعات مرتبط :

رشته روانشناسی کودک و زمینه های رشته روانشناسی کودک

مرکز مشاوره و روانشناسی کودک معتبر و تخصصی هوش نیک

مرکز تست و استعدادیابی کودکان

سنجش هوش کودکان پیش دبستانی

سنجش هوش و استعداد

روانشناسی کودکان طلاق

بهترین روانشناس کودک در تهران | معرفی شده مرکز هوش نیک

روانشناس خانواده