لمس آلت تناسلی در کودکان و علل انجام آن

بچه ها در هر رده ی سنی که هستند امکان دارد به اندام تناسلی خود دست بزنند و یا لمس آلت تناسلی در کودکان و یا با آن بازی کنند.

این عمل را امکان دارد حتی نوزادان ۶ ـ۵ ماهه نیز به آن مبادرت ورزند. بچه ها در سنین یک سالگی امکان دارد زمانی که در آغوش مادر خود قرار دارند ، اندام تناسلی خود را به شکم آنان مالش دهند. در سنین دو سالگی امکان دارد بچه ها اندام تناسلی خود را به صورت مداوم به دیوار و میز مالش دهند. در زمان لمس آلت تناسلی در کودکان عملی چهره کودک سرخ و قرمز شده و دچار تعرق می شود و معمولاً به یک جا زل می زند. بچه ها این عمل را اوایل بدون ترس به سادگی در مقابل والدین و سایرین انجام می دهند ، اما در صورتی که مورد سرکوفت و یا تنبیه و تهدید قرار گیرند به مکان های خلوت مراجعه و در مکانی تنها و به دور از دید والدین و سایرین به این کار مبادرت می ورزند.

علت لمس آلت تناسلی در کودکان

  • اولین علت لمس آلت تناسلی در کودکان از رایج ترین علل انجام این عمل توسط کودک ، تحریک محل اندام تناسلی کودک به سبب وجود سوزش و خارش و یا دچار شدن به انگل کرمک می باشد. بدین گونه که وجود این انگل موجب قرمزی ، سوزش و تحریک آلت تناسلی کودک می شود و بدین خاطر بچه ها چنین عملی را انجام می دهند.
  • در سنین ۲ تا ۵ سالگی یک سوم دختران و یک دوم پسران به آلت تناسلی خود دست زده و در واقع آن را مالش و یا حتی با آن بازی می کنند.
  • گاهی اوقات دست زدن ناگهانی بچه ها به آلت تناسلی خود و ممانعت والدین از انجام این عمل ، سبب می گردد بچه ها جهت جلب نظر و توجه والدین و سایرین این عمل را پیوسته تکرار کنند.
  • در صورتی که اوقات روزانه و فراغت بچه ها به صورت تکراری و کسالت آور باشد و بچه ها تفریح و بازی و سرگرمی مناسبی نداشته باشند و ارتباط آنان با دیگر هم سالان و اعضای خانواده هم موردعلاقه و موردپسند آنان نباشد ، این کار دستاویزی می شود تا کودک به خود تسلی و آرامش ببخشد.
  • یکی از لمس آلت تناسلی در کودکان در مواردی امکان دارد بچه ها رفتارها و کارهای جنسی میان والدین را مشاهده کرده باشند و به تقلید از آن دست به این عمل بزنند و حتی از آن لذت ببرند.
  • امکان دارد قرار گرفتن بچه ها در پوشک به طور طولانی مدت سبب این کار شود. در این مورد زمانی که بچه ها آزاد گذاشته می شوند و یا به طور کامل از پوشک گرفته می شوند به سبب فشارهای همیشگی که به دستگاه تناسلی آنان وارد گریده ، بچه ها به این شرایط عادت کرده اند و به فشار دادن و دست زدن به دستگاه تناسلی خود مشغول شوند.
  • گاهی اوقات دست زدن اتفاقی و مداوم و فراوان مادر و یا شستن های مکرر ، موجب می گردد تا بچه ها بیاموزند که به اندام تناسلی خود دست زده و به مالش و بازی با آن عادت کنند و یا گاهی با دیدن دیگر بچه ها به تقلید از آن ها می پردازند.
  • بچه ها در سنین ۶ ـ۵ ماهگی می آموزند که چیزهای گوناگون را لمس و با دست خود وسایل را بردارند و به آن دست بزنند و یا با آن ها بازی کنند. بدین ترتیب نوزادان پسر امکان دارد دستگاه تناسلی خود را با دست گرفته و یا با آن بازی کنند.
  • سفت بستن پوشک و فشار دادن آن به دستگاه تناسلی کودک و استفاده از پوشک های نامناسب سبب ایجاد سوزش و خارش و قرمزی آلت تناسلی در پسران و دختران می شود و بدین سبب بچه ها اندام تناسلی خود را می مالند و به آن دست می زنند.
  • از دیگر دلایل لمس آلت تناسلی در کودکان در بیشتر موارد تجسس و کندوکاو بچه ها موجب انجام این عمل می شود. بچه ها در دوران یک سالگی به همه ی اندام های بدن خود به ویژه اندام تناسلی خود کنجکاوی نشان می دهند. بچه ها متوجه خواهند شد که دستگاه تناسلی در برابر فشار و مالش و تحریکات حساسیت نشان می دهد.

موضوعات مرتبط :

تربیت جنسی کودک در سنین مختلف

نکات پایه در آموزش جنسی کودکان

راهکارهایی در جهت نحوه گفت و گو با فرزندان درباره‌ی مباحث جنسی

مناسب ترین سن برای آموزش مسائل جنسی به کودکان

تربیت کودک مودب چه راهکارها و روش هایی دارد؟