رمزگذاری بیت کوین

رمزگذاری بیت کوین

امنیت جنبه بسیار مهمی در دنیای بیت کوین است . بدون امنیت مناسب ، دارایی دیجیتال شما به راحتی به سرقت خواهد رفت . برنامه نویسان بیت کوین کور به این مشکل از ابتدا توجه داشته اند و گزینه ای را درون کلاینت بیت کوین فعال نموده اند که در آن می توانید کیف پولتان را رمز گذاری کنید .

بیت کوین کور (هسته ی بیت کوین) کلاینت نرم افزار استاندارد بیتکون برای کاربران رایانه است. سایر نرم افزارهای کیف پول بیت کوین براساس این کلاینت هستند و واسط کاربری متفاوتی دارند یا این که ویژگی های بیشتری ارائه می دهند.

انتخاب رمز عبور

با استفاده از عبارت رمز می توانید کوین هایتان را در مقابل خرج شدن قفل کنید . حتی اگر مهاجم بتواند به دستگاهی که کیف پولتان بر روی آن نصب شده ، دسترسی یابد ، تا زمانی که رمز را نداشته باشد نمی تواند با مانده ی موجودی شما کاری کند .

اطلاعات حساس بیت کوین شما در فایلی است که Wallet.dat نامیده میشود و مالکیت دیجیتال بیت کوین شما را در خود جای داده است. این فایل معمولا رمز گذاری نشده و این بدان معناست که اگر کلاینت بیت کوین را بر روی رایانه یا لپ تاپ نصب نمایید، محافظت شده نیست. به محض دسترسی هکرها به رایانه تان ، سریعا می توانند کوین هایتان را خرج کنند .

بنا بر این باید به دقت کیف پول بیت کوین خود را رمزگذاری کنید . جدید ترین کلاینت شامل گزینه ای است که می تواند کیف پول را با یک عبارت در رمز ، رمزگذاری کند. یا اگر بخواهید میتوانید از ابزار دیگری برای رمزگذاری استفاده نمایید که معمولا رایگان نیز هستند . به خاطر داشته باشید که برای هر بار دسترسی به دارایی تان و بررسی تراکنش ها لازم است عبارت عبور را وارد نمایید . مادامی که کیف پول شما رمز گذاری شده است فقط می توانید موجودی و تراکنش های ورودی را ببینید و هیج کار دیگری نمی توانید انجام دهید. این حالت در کیف پول بیت کوین حالت تماشاگر نام دارد.

تمامی کاربران بیت کوین باید کلاینت خود را رمز گذاری کنند و بهترین اقدام استفاده از یک رمز عبور بسیار قوی است که به سختی قابل شکسته شدن باشد. رمز منتخب می تواند ترکیبی از اعداد، حروف کوچک و بزرگ و حتی علائمی مانند @ یا # باشد . این رمز عبور معمولا به صورت تصادفی باید به نظر برسد تا کسی نتواند آن را حدس بزند . اما به خاطر داشته باشید هر بار که قصد استفاده از کیف پول بیت کوین را دارید باید آن را به صورت دستی وارد کنید.

اگر بخواهید کیف پول بیت کوین گوشی را رمز گذاری کنید ، رویه اندکی متفاوت خواهد بود. قالب اپلیکیشین های موبایل که فایل کیف پول را ذخیره می کنند ، خودشان پین کد دارند. با وجود این که پین کدها ایمنی کمتری نسبت به رمزهای تنظیم شده دارند ، اما برای بیشتر کاربران اطمینان مناسبی به همراه می آورند . با این حال می توانید از کیف های پول رمز گذاری شده در موبایل نیز استفاده کنید . نرم افزارهای مناسب را با تایپ کلیدواژه ها در موتور جستجو مانند سون زیپ ، اکسکریپت و یا ایرزیپ بیابید و بر اساس ویژگی های مورد نظرتان از آنها استفاده نمایید .

آگاهی مسئولیت

موضوع مسئولیت و تعهد مراکز مبادله ی بیت کوین در ایده آل ترین شکل خود بسیار مبهم است. ما در این جا سعی داریم مسئولیت شما را تعریف کنیم.

بیت کوین یک پول دیجیتال است که هیچ نظارت و مقرراتی بر آن حاکم نیست و از این رو هر گونه خدمات مرتبط به آن نیز این چنین است. با این حال با توجه به موقعیت جغرافیایی و بهره برداری تان از خدمات مرکز تبادل بیت کوین، مقرراتی وجود دارد که باید به آنها متعهد باشید

در زمان نگارش این مقاله هنوز مشخص نیست که وقتی مرکز مبادله ی بیت کوین شما هک می شود یا خدمات آن به دلایل متعدد ناگهان متوقف می شوند ، چه کسی مسسئول است . بیشتر مراکز مبادله ی بزرگ و معتبر سیستم هایی برای مراقبت از وجوه شما دارند. معمولا بدین گونه عمل می شود که اگر مرکزی هک شود یا وجوه شما به هر روشی از دست برود ، سایت از جیب خودش پولتان را پس خواهد داد. از این روی بهتر است که رویکردی مناسب را در پیش بگیرید و تنها در صورت نیاز ، پولتان را در سایت های مبادلاتی ذخیره کنید و به هیچ عنوان آنها را به عنوان محلی امن برای ذخیره ی داشته هایتان تصور نکنید .

حتی بعضی اقتصاددانان اذعان می کنند که مراکز معاملات بیت کوین پلتفرم هایی هستند که مقررات خودشان را دارند و از آنها پیروی می نمایند. ، با این حال همان طور که نزدک (بورس آمریکا) نیز چنین است، ایمن بودن از مشکلات رایانه ای بدین معنی است که در صورت بروز خرابی های سیستمی هیچ پولی بازگردانده نمی شود. سایت های مبادلات بیت کوین عملکرد متفاوتی دارند ، اما بر آنها هیچ نظارت و مقررات مشخصی وجود ندارد . از این رو ، هیچ تضمین صد در صدی برای باز پس گرفتن پول شما وجود ندارد .

میزان محافظتی که مراکز معاملاتی بیت کوین برای مشتریان اعمال می کنند، به محلی وابسته است که آنها شرکتشان را به طور حقوقی ثبت کرده اند . برخی کشورها برای مراکز معاملات بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مجوز صادر می کنند . ذخیره سازی بیت کوین بر روی سایت بورس معاملات به مدت بیش از یک یا دو روز توصیه نمی شود و اگر عملیات أن سایت به هر دلیلی متوقف شود ، این قوانین منطقه ای هستند که تعیین کننده ی نحن رفتار آنها با خسارت دیدگانشان خواهند بود . به طور کلی، هر اندازه الزامات دریافت مجوز از نهادهای رسمی آن کشور برای سایت ها سخت گیرانه تر باشد ، ایمنی ای که به شما ارائه می کنند نیز بیشتر خواهد بود. با این حال باید به جزئیات تمامی مراکز معاملات بیت کوین و میزان امنیت شان توجه کنید . ممکن است با تنظیم شکایت شرایط بدتر شود و فقط وارد یک جریان پرهزینه و زمان بر شوید.

هر مرکز معاملاتی بیت کوین روش خود را برای انتشار گزارش حسابرسی اش دارد. مراکز به منظور شفاف سازی معمولا درهای خودشان را برای حسابرسی مستقل بی طرف باز کرده اند . برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی عملکرد مرکز مبادلاتی بهتر است با بخش پشتیبانی از طریق ایمیل یا چت آنلاین تماس بگیرید و گزارش حسابرسی شان را از آن ها بخواهید. یک حسابرس مستقل می تواند مشخص کند که آیا مرکز مبادلاتی برای ادامه ی فعالیتش به اندازه ی کافی توانمند هست یا خیر، و اگر لازم بود شاخص ها و استانداردهای امینی را به آزمون می گذارد تا میزان محافظت از اطلاعات مشتریان را تأیید نماید.

در خاتمه باید خاطر نشان کنم که تمامی مسئولیت ها متوجه افرادی خواهد بود که از مراکز معاملات بیت کوین استفاده می کنند. بیت کوین کنترل در دستان شما قرار داده است و اگر تصمیم به ذخیره ی آن بر روی سایت های مراکز معاملات دارید ، این را بدانید که تمام مسئولیت بر عهده ی خودتان خواهد بود.